Mai világban már minden vállalkozásnak szüksége van online jelenlétre, függetlenlül attól, hogy mi a tevékenysége. Azonban ez az online megjelenés nagyban befolyásolja a látogató által kialakított képet magáról a cégről. Így, ez a szükséglet szinte azonnal kritikussá válik az ügyfélszerzés világában. Ebben a cikkben összeszedtünk nektek pár eszközt, melyekkel magabiztosabban és szisztematikusabban állhattok neki onlnie jelenlétetek elkészítésének, vagy jobbá tehetitek már létező céges profilotokat. Ezek az eszközök 3 részre bonthatóak:
Keresőmotor optimalizálás (SEO), hogy elérhesd kívánt ügyfeleidet és új ügyfelekre tehess szert,
Design, hogy jó benyomást keltsen online profilod és visszacsábítsa látogatóit,
Technikai, hogy gyors és hatékony weboldalad legyen, mely növeli az ügyfél elégedettséget és SEO-t
Ez a 3 aspektusa weboldaladnak szorosan összefügg marketing stratégiádon keresztül, hiszen nem mindegy kinek szól online profilod, hogy az milyen benyomást kelt a vendégeidre és hogy milyen minőségben szolgálja ki őket.
Keresőmotor optimalizálás (SEO) eszközök.
SEO az egyik legfontosabb, hiszen ez fogja meghatározni, hogy kik fognak rátalálni weboldaladra az alapján, hogy milyen témában böngészik az internetet. Egy jól beállított SEO stratégia nem csak, hogy jobban szűri látogatóidat, de pontosabb találatok miatt megnő célközönséged, amely magasabb konverziót (látogatókból ügyféllé válást) eredményezhet.
Google Trends
Goolge Trends az első eszköz, amit elővehetsz bármikor. Google Trends egy online platform, mely bárki számára elérhető a Google-on. Ha megvan online profilod tartalma, vedd ki a tartalom alapján előforduló fontos kulcsszavakat, majd keress rá a Google Trendsben. Emellett adj meg több az adott kulcsszóval szinoním (azonos) jelentésű kulcsszavakat. Google Trends eredményei összehasonlítja időszakra és területre lebontva, hogy honnan és milyen gyakorisággal keresnek rá ezekre a szavakra egymáshoz hasonlítva.
Innen nincs más dolgod, mint kiválasztani az eredmények alapján, hogy melyik kulcsszavak a leg gyakrabban keresettek akár céged földrajzi elhelyezkedéséhez képest is.
Keresőmotor találati oldal analízis. (SERP)
Komplikáltnak hangzik de nem az. SERP nem más mint a kiválasztott kulcsszavakra való találatok elemzése. A SERP analízis elárulja nekünk, hogy a legjobb találatok (weboldalak) adott kulcsszavakra, milyen tartalommal rendelkeznek és, hogy az adott kulcsszóért (hogy a te weboldalad listázza a találatok között az első oldalon) mennyire nehéz versenyezni. Egy eszköz, például Ahrefs SERP checker megmutatja ezt nekünk több szempontból is. Linkek (ki és befelé mutató), domainek, kulcsszavaik, látogatottságuk, stb alapján.
Tartalmad átírása, meta tagek.
Ha még velünk vagy, az utolsó az ezek apalján kiválasztott kulcsszavakra való optimalizálás. Ez felöleli a meglévő tartalmad átítását a kiválasztott kulcsszavakkal és a weboldalad "META" tagjeinek frissítését, hogy weboldalad vonzóbbá tedd a keresőmotor számára. Előbbinél fontos, hogy a kulcsszó természetes módon jelenjelen meg a szövegkörnyezetben, hogy Google Keresőmotorja jobban megértse weboldalad tartalmát.
Design.
Ha már van aki látogatja weboldalad, biztosan szeretne valami szép, egyszerű felületet látni, ami úgy működik, ahogy azt elvárja. Te is ezt várod el, nem? Az első benyomás keltése és felhasználóbarát design, valamint oldalad hibátlan működése a kulcs a konverzióhoz. Egy egyedi, szép, könnyen használható design-t megjegyeznek. Ebből fakadóan azonnal megbízhatónak tűnik céged a látogató szemében és később is visszacsábíthatja. Biztos vagyok benne, hogy láttál már egy "furán" kinéző webáruházat már és úgy döntöttél, hogy mégsem onnan vásárolsz. Az ilyen oldalakat egyszerűen elkerüljük, mert úgy érezzük nem megbízhatóak. Ha szeretnéd online profilod megbízhatóbbá tenni, itt van pár forrás, melyekből tanulhatsz hogyan érd ezt el.
Donald A. Norman "The Design of Everyday Things" (1988).
Donald A. Norman már 1988-ban összegyűjtötte mitől is jó a jó design a "The Design of Everyday Things"- című könyvében. Legfontosabb célja a látogató kognitív aktivitásának minimalizálása. Mit is jelent ez? Itt egy egyszerű példa: Gondolkodtál már el azon, hogy hol találod vajon egy weboldalon a navigációt? Egyszerű azt elérni? Egy navigáción belül arra számítasz, hogy a weboldalon találaható oldalak linkjei vannak, nem? Egy ilyen linkre kattitva arra számítasz, hogy az adott oldalra visz, ugye? Máris érvényesült Donald A. Norman "Affordance", "Mapping" és "Consistency" alapelve anélkül, hogy egy másodpercet is gondolkodtál volna. Ezek az alapelvek nem csak a webdesignra érvényesek hanem minden eszköz megtervezésében használhatóak. Ha tudsz angolul vagy van magyarnyelvű hozzáférésed, csak ajánlani tudjuk.
Gestalt Principles.
Gestalt Principles (szerintünk) remekül passzol Donald A. Norman "The Design of Everyday Things" (1988) könyvéhez. Míg Norman kognitív szemlélettel írta le design alapelveit, Gestalt Principles vizuális szempontból taglalja azokat. Gestalt Pricpiles-t Max Wertheimer, Kurt Koffka, and Wolfgang Kohler készítette 1920-ban, azzal a céllal, hogy megértsék, hogyan értelmeznek emberek zavaros, vizuális dolgokat. Ennek magyarázataként született meg a Gestalt alapelvek, melynek célja a felhasználóbarát vizuális megjelenés és annak minnél könnyebb értelmezhetősége.
Angliában nagyon részletesen kitér az Egyetemes Web Design tananyaga ezekre a forrásokra. Mondhatni ezek a források voltak a "kenyerünk" több éven át a Felhasználói Felület és Fehasználói élmény designhoz. Persze itt még nem ér véget. Egy komplexebb rendszeren több eszközzel is segíthetünk, mint: Hierarchical Task Analysis - mely tökéletes módszer a szükséges lépések redukálására egy feladat elvégzéséhez - és a User / Task centered design kiválasztása és eszközeinek használata, szín teória és még sok más.
Meterial Design Theme Creator
Hogy valami egyszerűbbel és kézzelfoghatóbbal is szolgáljunk a Material Design Theme Builder, egy részletes, könnyen használható eszköz weboldalad témájának felépítéséhez. Alkalmas a színválaszték megadására, méretezése, gombok és szöveg designolására. Így, egy átfogó design "alapot" kaphatsz, amit követve többé-kevésbé te magad is konzisztens designt tudsz létrehozni.
Végül: Techniaki eszköz.
Technikai eszközök a weboldald minőségének javításában segítenek, amely átível mind a keresőmotor optimalizálásra és ügyfeleid elégedettségére. Weboldalad programkódjának minőségére úgy is tekinthetsz, mint a virtuális birodalmad alapjaira. Sokan inkább biztos alapot választanának. Google Keresőmotorja pontszámozza weboldalad minőségét, ami alapjaiban határozza meg rangsorolását a találatok között. Ez a pontszámozás az úgynevezett "Web Vitals", melyet a Lighthouse-ban nagyon részletesen (több mint 150 szempont alapján) elemezhetsz.
Lighthouse
Google böngészőjében a Lighthouse egy beépített eszköz, ami kiiértékeli weboldalad, majd pontzámozza azt. Nincs más dolgod, mint meglátogatni a kiszemelt weboldalt, megnyitni a fejlesztői eszközöket: jobb klikk egérrel, majd kiválasztani az "inspect / megvizsgál" menüpontot. A megnyíló ablakban pedig a Lighthouse-t. Már indulhat is a vizsgálat.
A fent képen a saját főoldalunk mobil verziójának kiértékelése látható. Fontos, hogy mobil vagy számítógépes verziót nézünk, hiszen mobil esetében a rendszer szigorúbb és alacsonyabb pontszámokat kapunk, hiszen egy mobil, mobilinterneten sokkal gyengébben és lassabban operál mint egy számítógép vagy laptop. A kapott pontozás a következő: Teljesítménny, Hozzáférhetőség (tartalom olvasó programoknak pl.), Legjobb praktikák használata és Keresőmotor optimalizálás az oldalon.
Direkt nem társítunk ehez a pontozáshoz nevet. Csak szemléltetés miatt van a fenti kép. De még ez sem kimondottan rossz eredmény, ahoz képest amilyen értékekek lehet általában látni. Ebben az esetben ha nem 100/100 minden pontozásunk, Lighthouse fejlesztői eszköz kiemeli a hibákat, melyet javítani kell. Mivel mi az ArtemisPages-nél az alapoktól készítjük weboldalainkat, nem weboldal készítő szoftverekkel, így mindíg jó eredményeket érhetünk el, hiszen az egész weboldal egyedi programkódú és szabadon optimalizálhatjuk. Ezzel szemben egy website builderrel készült oldal ennél kötöttebb, és nem kapunk tiszta programkódot használata során, valamint nincs mindenre lehetőség.
Alapvetően a weboldal készítés elég bonyolult folyamat de a megfelelő eszközökkel weboldalad bármilyen részletén tudsz javítani, hacsak nem korlátol a weboldal építő szoftver vagy más eszköz, amit építésekor használtál. A felsorolt eszközök elegek lehetnek az alapokhoz, amire szükséged lehet, hogy egy egyedi és jól működő online profilt hozhass létre magadnak, vagy fejlessz azon. Feltéve, hogy tudsz weboldal építő szoftverekkel dolgozni, vagy weboldalt programozni. Mi az egyedi programozású oldalakat részesítjük előnyben...